Bağlantı Elemanları

Bağlantı Elemanları, ürünlerin ve diğer parçaların birleştirilmesi için gerekli olan malzemelerdir. Onlarca farklı ürün çeşitliliğine sahip olan bağlantı elemanları, kalite olarak da birbirinden ayrılabilmektedir.

Genellikle cıvata, vida, somun ve rod gibi parçalardan oluşan bağlantı elemanları, endüstri ve inşaat sektörü için en gerekli olan malzeme çeşitliliğine sahiptir.

Bağlantı elemanları, kullanıldıkları alana ve diğer malzemelere göre farklı özelliklerde olabilmektedir. Hem yapı hem de boyut olarak farklı ürün çeşitliliğine sahip olan bağlantı elemanları da kendi içlerinde çözülemeyen ve çözülebilen olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır.

Bağlantı Elemanı Çeşitleri

Bağlantı elemanı çeşitleri kullanılacağı yere, ürüne ve alana göre farklı boyutlarda olabilmektedir. Lehim, kaynak, perçin ve yapıştırma gibi montaj işlemleri sırasında ve sonrasında kullanılan tüm bağlantı elemanları, çözülemeyen bağlantı elemanları sınıfı içerisinde yer almaktadır.

Bunun yanı sıra ürünlerin veya kullanılan malzemenin montajı sonrasında kullanılan vida, cıvata, pim ve gijon gibi bağlantı elemanları da bulunmaktadır. Bunlar ise çözülebilen bağlantı elemanları grubunda yer alır. Ambalaj ve sanayi tipindeki ürünler için kullanılan bağlantı elemanları dışında, özel olarak üretilen bağlantı elemanları çeşitleri de bulunmaktadır.

Hangi tip malzeme ile kullanılacak ise o malzemenin yapısına ve boyutuna göre özel olarak bağlantı elemanı üretilebilmektedir. Çatı ve döşeme makas askıları, kiriş bağlantı elemanları, panel ve metal bağlantı elemanları da en sık kullanılan ürünlerdendir.

Bağlantı Elemanları Fiyatları

Bağlantı elemanları fiyatları ürüne ve sipariş adedine göre değişebilmektedir. Bağlantı elemanı seçiminde uygulama yapılacak olan alandaki diğer malzemeler ile uyumlu olan ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Ahşap, sac, metal veya kiremit gibi farklı yapıdaki malzemeler için aynı tip bağlantı elemanı kullanılmamaktadır. Bağlantı elemanlarının uygulandığı alan için sunmuş olduğu en önemli ayrıcalıklardan birisi de sağlamlık ve dayanıklılıktır. Uzun süreli kullanımda herhangi bir yıpranma, paslanma veya deformasyon olmaması için, bağlantı elemanlarının birinci sınıf kalitedeki ürünler içerisinden seçilmesi gerekmektedir.

Özellikle çatı kaplamaları gibi alanlarda uygulama yaparken tercih edilen bağlantı elemanlarının su geçirmez ve yüksek direnç özelliklerine sahip olduğundan emin olunmalıdır.